Dzisiaj: Wtorek 07 lipca 2020

"Piotrkowianki" ze Złotym Ekslibrisem

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 4 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 4 =
zdjęcie
Trzy piotrkowianki odebrały w poniedziałek "Złote Ekslibrisy". Nagroda za najlepszą książkę o ziemi łódzkiej 2018 roku przyznawana jest przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną.
Agnieszka Warchulińska, Renata Wojtczak i Anna Rzędowska są autorkami książki "Piotrkowianki: portrety kobiet niezwykłych", która została nagrodzona „Złotym Ekslibrisem”. Wyróżnienie przyznawane jest przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi.

Książka opisuje życie i działalność sześciu kobiet związanych z Piotrkowem: Czesławy Chądzyńskiej–Fiszerowej, Ernestyny Potowskiej-Rose, Heleny Trzcińskiej, Matki Wincenty Jadwigi Jaroszewskiej, Marii Budzanowskiej oraz Ireny Sendlerowej.
- Historia, to jest historia z reguły mężczyzn. Tworzą ją, o nich się pamięta, a o kobietach nie bardzo. Poza tym w takich małych ośrodkach, jakim jest Piotrków, dzieje się bardzo wiele. Tak naprawdę, ta historia podręcznikowa, to nie jest cała nasza wiedza o przeszłości. Warto poznać tę mniejszą – mówiła po ogłoszeniu werdyktu Anna Rzędowska. 
- Czuję się niesamowicie. Jestem bardzo szczęśliwa i miło, że ktoś docenia naszą pracę – dodała Agnieszka Warchulińska.
 
Książka została wydana przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Piotrkowie Trybunalskim. Placówka została wyróżniona nagrodą Superekslibris za całokształt działalności.
W kategorii „Najlepsza książka o Ziemi Łódzkiej 2018” nominowanych było 20 publikacji. „Złoty Ekslibris” przyznany został po raz 27.
← powrót