Łąka kwietna cieszy oko, i nie tylko…

Proszę określić gdzie leży problem:
3 + 7 =
Link
3 + 7 =
DSC_2848
Piotrków stawia na ekologię i to nie tylko przez duże inwestycje. Łąka kwietna na skwerze kard. S. Wyszyńskiego nie tylko cieszy oko przechodniów, ale także – a może przede wszystkim – służy ekosystemowi.
Na początku roku, kiedy pisaliśmy o utworzeniu łąki kwietnej, zapowiadaliśmy że prawdziwy efekt robót zobaczymy wiosną. I właśnie tak się stało. Na kilkudziesięciu metrach kwadratowych zielonej części skweru kardynała Wyszyńskiego zakwitły piękne kwiaty i rośliny, które nadały temu miejscu wyjątkowy wygląd. Co rusz ktoś zatrzymuje się, aby chwilę popatrzeć na to miejsce, czy zaczerpnąć świeżego powietrza.
- Łąki kwietne powstają w coraz większej ilości miast, a badania naukowe potwierdzają korzyści, jakie przynoszą dla ekosystemów w miastach - mówi Mikołaj Chmielewski z Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta dodając, że kluczowym elementem jest brak koszenia.
- Daje to szansę na lepszy rozwój organizmów zwierzęcych i roślinnych. Pod względem przyrodniczym ma to niebagatelne znaczenie i pozwoli uniknąć wyjaławiania się naszego miasta – wyjaśnia.

Jak podkreśla Mikołaj Chmielewski łąka kwietna to już kolejna inicjatywa na terenie Piotrkowa, która ma pozytywnie wpłynąć na ekologię w naszym mieście. Łąka powstała nieopodal jednego z tzw. hoteli dla owadów, których celem także jest wspomożenie bioróżnorodności na terenach zielonych.

Łąka będzie cieszyć przechodniów jeszcze przez dłuższy okres.
- Zastosowana tutaj mieszanka nasion zawierała gatunki nieinwazyjne i dostosowane do warunków glebowych i klimatycznych zapewniające kwitnienie łąki przez minimum 4 miesiące – podsumowuje Mikołaj Chmielewski dodając, że na łące zasianych zostało kilkadziesiąt roślin.

Projekt utworzenia łąki został dofinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. Dotacja z WFOŚiGW wyniosła 9 tys. 720 zł, a wartość całego zadnia to 16 tys. 200 zł.


*****
Galeria zdjęć:
- zdjęcia od nr 1 do nr 7: łąka kwietna przy ul. Belzackiej
← powrót